How To Study Hard For The State Exams

by - 3:34 PM

Sorry guys, I've been MIA because of the state exams. I studied for about 2 days, haha. But at first, I was all like I'm going to study at least for 2 weeks. 

I invited my dear friend over, Petra, she lives in the same area as I do, and we have the best time always, when we are together! :) I knew she would come, so I baked home-made muffins (lemon-cinammon-chocolate ones) and prepared the raspberry-mint-lemon home-made lemonade. She brought the watermelon which was sooo delicious! And we made some coffee to get caffein in our systems for better studying. 

Yeah..studying..:D

As we thought, we didn't study at all. So my tips for studying hard is to invite over a good friend, chat about everything you think of, eat some good food, home-made goodies, sun tanning and so on. 
We also went for a lunch to a pizza place, here in our neighborhood, which was very good! 

We just tanned and talked about everything, ate some watermelon, drank our drinks and put our scripts and study materials aside on the table, just in case we would want to use them. 
At the end of the day we were looking at photos of our previous adventures :) 

At this point I was like, I'm not going to pass the state exams! Guess what, I passed them with all the glory, I got A A A and B from my thesis. I'm so surprised and proud of myself :) 
So don't be scared and stressed!

Chvíľu som chýbala kvôli štátniciam. Učila som sa síce na ne asi 2 dni, haha, ale najprv som si aj myslela, že sa budem učiť aspoň 2 týždne. Pozvala som moju veľmi dobrú kamarátku Petru ku mne - býva odomňa naozaj kúsok - a vždy keď sme spolu tak si to maximálne užívame. Keďže som vedela, že príde upiekla som hneď ráno domáce mafiny (citrónovo-škoricovo-čokoládové) a pripravila domácu mätovo-malinovo-citrusovú limonádu. Petra prišla na bicykli aj s veľkým úžasným melónom a urobili sme si kávu, aby sa nám lepšie učilo... že učilo :D. Ako sme aj predpokladali, vôbec sme sa neučili - čiže najlepší tip na dobré učenie- pozvať si kamošku. Pokecali sme si úplne o všetkom, zjedli sme dobré jedlo, opalovali sme sa a potom sme si zašli na super pizzu blízko môjho domu. 
Bola som v tom, že ak to pôjde takto ďalej, štátnice neurobím - a predsa! A A A B (za bakalársku prácu) Taká som na seba hrdá :) Takže sa prestaňte báť a stresovať!

You May Also Like

0 comments