Grill & Chill With My Friends

by - 9:39 AM

They are my friends, they are my family!

I've been living in the house where I live for my whole life and never have I ever had so many friends over like this. It's maybe because my mum is a strict vegetarian her whole life and she can even smell the aroma of the BBQ, and maybe we didn't have much space years back to even to host an event like this. So, when my mum announced she was leaving to Prague to see her friend, I've decided to invite all my friends to one great event - BBQ at my property, haha. 

I'm so blessed and happy to have so many good people in my life! And this just proved how amazing they are, and how happy I'm around them. 

I've shot a little bit on my cellphone so I can remember this amazing day, which I've really enjoyed, and I hope that they have enjoyed it too. 

I hope it's not the last time they hung out at my place, and that great days like these will come more and more in the future :) 

Žijem v tom istom dome celý môj život a nikdy som nemala u mňa toľkoto kamarátov pohromade. Možno to je kvôli tomu, že moja mama je striktná vegetariánka celý jej život a vadí len jej aróma grilovania, ale možno je to tým, že sme nemali takú veľkú záhradu ako teraz, kde by sa zmestilo toľko ľudí. Takže, keď moja mama oznámila, že odchádza do Prahy za jej kamarátkou, rozhodla som sa pozvať všetkých mojich kamarátov.  Som veľmi šťastná, že mám tak veľa priateľov v mojom živote a toto stretnutie len potvrdilo akí sú skvelí a ako dobre sa cítim v ich prítomnosti. Pofotila som zopár záberov na môj telefón, aby som si mohla tento skvelý deň zapamätať. Pevne verím, že toto nie je poslednýkrát, čo sme grilovali u mňa a že super dní ako tento len pribudne v blízkej budúcnosti :)


Caprese and pork meat with pesto, made by Kubo

Steaks!


Guys have fun, beer and hookah

                                                                           
 Love it here


Cutest couple <3 


Astra (Tibetian Mastiff) also wanted to grillGreat time! 

Camembert with rosemary, homemade coleslaw and homemade bread 

My love and I You May Also Like

0 comments